KIŞ LASTİĞİ Mİ? O DA NE?

Kış Lastiği Mi? O Da Ne?
02-03-2018 671

Çok konuşuldu. Çok yazıldı çizildi. Kimileri adına kar lastiği dedi. Kimisi yumuşak lastik dedi. Fakat doğrusu “Kış Lastiği” yani isminde mevsimsel bir vurgu var.

Sizin için kış lastiğinin kimyasına girdik.

Şimdi farkı anlatmak için bize karılaştırma lazım. Bu yüzden biraz yaz lastiğinden bahsedelim. Yaz lastiğinin kimyasal bileşiminden dolayı sert bir bileşimi vardır. Yüksek sıcaklıklarda ve yazın ısınan asfaltta optimum sertliğini koruyabilmesi için. Bileşiminin sert olması ben ancak daha sıcak havalarda ya da orta sıcaklıklarda yola tutunmak için yumuşarım diyor. Yani nerde yumuşayacağını çok iyi biliyor (:

Yola tutunması için yuşaması yumuşaması için de ideal sıcaklık koşullarında olması gerekiyor. Bu da artı 7 santigrat derece ve üzeri anlamına geliyor. Bizim yaz lastiği 7 derecenin altında da yumuşamadığından ve sert abi olarak (sanki donmuş gibi) yol ile temas ettiğinden ideal yola tutunmayı sağlayamıyor.

Kış lastiklerinin ise kimyası bileşiminden dolayı daha yumuşak. Bu kış yolcularını yanaklarındaki kar tanesi işaretinden anlayabilirsiniz. Bu lastikler 7 santigrat derecenin de altında hala yumuşak kalmaya devam ediyorlar. Böylece yola tutunabiliyorlar. Kısaca bu farkı şu şekilde düşünebilirsiniz. Ayağınızda kösele bir ayakkabı var ve kaymak gibi mermer bir zeminde bir şekilde koşmaya başladınız. Oldu ya hayat bu. Bir anda önünüze elinde sıcak çay bardağı tutan birisi çıktı. Kösele sert malzeme yolu tutmadı. Çayı da taşıyanı da kucaklayarak uzaklara doğru kaydınız. Peki kösele ayakkabı yerine ayağınızda kaucuk tabanlı bir ayakkabı olsaydı? Sanırım bir fikriniz oldu.

Bu nedenle özellikle sıcaklıkların 7 santigratın altına düştüğü bölgelerde kış lastiği hataya tutunmak kadar önemli.

Sağladığı avantajlara genel olarak bakarsak (Tabi kış aylarında. Yaz geldiğinden hemen onları lastik oteline dinlenmeye bırakın (:

Daha iyi yol tutuş,

Daha kısa fren mesafesi,

Özel desenlerinden dolayı daha iyi su ve kar tahliyesi,

Karla kaplı yüzeylerde desen yapısında dolayı karlı yüzeyi daha iyi ısırması,

Uzun lastik ömrü. Mesela yaz lastikleriniz düşük sıcaklıklarda daha az yol tutacağından lastikler patinaja düşecek ve daha çok sürtünmeye maruz kalacaklarından daha çabuk deforme olacaklar. Ayrıca bu durum yakıt tüketimini de olumsuz etkileyecektir.

Kısaca kış lastiklerini edinmek için kar yağmasını beklemeyin. Eğer sıcaklıklar düşükse kış lastiklerini edinin. Güvenlikten tasarruf olmaz.

hangiarabasenin, Mart 2018