MarkaKia
ModelNiro
Yıl2018
Fiyat449.900,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

KİA NİRO

Kia Niro
26-02-2018 439

Hibrit rekabeti gün geçtikçe artıyor. Hibrit, benzinli ve elektrikli motorları bir arada bulundurup şarj işini kendi içinde halledip (prize takmanıza gerek yok) güç üreten arabalar şeklinde basitçe tanımlayabiliriz. Kia da bu sahaya Türkiye’de Kia Niro modeli ile girmiş durumda. İlk bakışta bir SUV ya da bir hatchback sınıfında araba imajı veriyor. Tam net değil. Ne de olsa tasarruf ve çevreye saygılı yolculuk etmek isteyenler için bu noktanın o kadar da önem arz ettiğini sanmıyoruz. Burada Niro’yu kompakt SUV olarak değerlendirip devam ediyoruz.


Fiyat ve Yakıt Tüketimi

Karma yakıt tüketiminde isteneni veriyor. Yani 3,8 litre - 100 km/s sakin kullanımda yakalanabiliyor. Kısaca arabayı ani kaldırmaz ve bir anda çok güç istemezseniz elektrikli motor sayesinde yüksek ekonomi sağlıyor. Tam bir hızlanma isterseniz mesela sollama anında benzinli motor gücünü gösteriyor. Ayrıca Niro’da yol direncini azaltan özel tasarım lastikler ekonomik kullanıma da destek oluyor. Belki bu özelliklerinden ve dizel motorlu araçların gelecekdeki yerleri bugünden sarsılmaya başlamışken Kia Niro kesinlikle yakından bakmaya değecek bir araba.

DCT çift kavramalı 6 ileri bir şanzıman görev yapıyor. Benzin ve elektrikli motor aynı anda 141ps güç üretiyor. Bu çift kavramalı şanzıman aslında daha çok normal bir araba kullanıyormuşsunuz hissi veriyor. Bu his Toyota C-HR’de de daha az diyebiliriz. Hatta fren yaparken elektrik pilini şarj etmesine rağmen dinamiklerinde faklı bir durum sezmedik. Kısaca Niro hidrit olduğunu çok çaktırmıyor (:


Kabin

Malzeme kalitesi avaraj üstü diyebiliriz. Kabinde günümüzdeki hibrid arabalarla karşılaştırdığınızda daha fütüristik bir tasarım beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İçerisi daha klasik çizgilere sahip. Yani daha mütevazi. Mesela otomatik vites topuzu gayet standart ve alt yapısında yüksek teknoloji bulunduran bir hibrit model için belki fazla büyük. Fakat kabinde genel olarak herşey gayet pratik. Tabiki bilgi-eğlence ekranlarında ve ön panelde sizlere enerji durumunu gösteren rehber uyarı ve grafikler mevcut. Bilgi-eğlence ekranında en fazla 5 inç boyutuna ulaşabiliyorsunuz. Daha büyük bir beklentimiz vardı.

Sürücü, yolcu, baş, omuz ve diğer mesefelerinde de başarılı. Piller arka koltukların altına akıllıca yerleştirilmiş.

Uyumlu akıllı telefonunuzu vites önündeki kısımda kablosuz olarak şarj edebilirsiniz. Dikkatimizi çeken el freninin pedallı klasik şekilde tasarlanmış olmalı. Bu tür hibrit bir modelde aslında elektrikli el freni özelliği cuk diye oturabilirdi. Bagaj perdesi güzel bir özellik. Aynı sınıfta farklı arabalarda bunu bulamayabiliyoruz.


Emniyet

7 hava yastığı ile geliyor. ESC sistemi ise herhangi bir tekerleğe doğru oranda frenleme uygulayarak optimum fren performansı ve yön kontrolünü sağlıyor. Lastik basınç kontrol ve uyarı sistemi ne olur ne olmaz size fayda sağlıyor. Kaput ve bağaj kapağında aliminyum malzeme kullanılarak sağlamlıkdan ödün verilmeden ağırlıktan tassarruf sağlanmış. Kısaca beklenen özellikler mevcut. Bir dakika yedek lastik nerede? Stepne yani yedek lastik yok ama onun yerine lastik tamir kiti standart. Eğer bununla da halledemezseniz telefonunuzun çektiği bir yerde lastiğiniz patlamış ise şanslısınız. Çekici çağırabilirsiniz (:


Sürüş İzlenimi

Bir Toyota C-HR kadar kabin sürüşte sessiz değil ama normal benzinli dizel araçlarla karşılaştırdığınızda daha sessiz. Bozuk yollarda Totoya C-HR’dan biraz daha fazla zıplıyor ama yol tutuşu daha iyi mi ne? İsteklerinize direksiyon yeterli cevapları veriyor. Tabi çok fazla eğlenceli bir sürüş beklemeyin bulamayacaksınız. Hızlı bir araba değil. Ek olarak sürüş pozisyonu bir kompakt SUV olarak Niro’yu düşündüğünüzde biraz alçak kalabilir. Yere en yakın yeri 16 santimetre. Şimdi camlarınızı açın ve Niro ile çok yavaş hızda fren yapmaya çalışın.Tam olarak durmayın ama yavaşlamayı deneyin. Maksimum 5km/s mesela. Sese odaklanın. Sesi ilk duyduğunuzda etrafta bir buzağı ya da farklı bir hayvan arayabilirsiniz.

Niro, Kia’nın ilk hibrit modeli olarak gayet başarılı bir araç olduğunu burada altını çizip en iyisi sizin yakından bakmanız ve test sürüşüne girmeniz olacaktır.


İlk Araba Mı?

Ekonomi senin için önemli. Çevre de öncelikli ise Kia Niro’yu kesinlikle düşünmelisin. Dünya hepimizin. Biraz büyükçe bir başlangıç ama arka park sensörleri standart ek olarak ön park sönsörlerini de tercih ettiğinde park işleri de zamanla yoluna girecektir.


Aile Arabası Mı?

Evet. Bir bebek koltuğunu arkaya takıp deneyemedik ama arkada tarafta baş diz mesefesi yeterli. Keşke arka yolcuların ayak derinliği mesafesi daha fazla olabilseydi. 427 litre bağaj hacmi ise bu sınıfta gayet yeterli.


Park Etme

Arka cam sportif tasarımı da göz önüne alındığında küçük kalıyor. Bu noktada geri dönüş kamerası işimizi çözüyor. Tabi Niro küçük bir araba değil ama çok da büyük sayılmaz.


İmaj ve Tasarım

İmaj Kia’nın son yıllarda oturan tasarım temelleri üzerine iyi bir şekilde kurulmuş. Hibrit bir arbadan bahsettiğimiz için aerodinamiklere öncelik verilmiş. Bu yüzden çok havalı olmasından ziyate yakıt tüketimi ön planda olduğundan tasarımın bu mantığa göre şekillendirildiğini düşünüyoruz. Mesela ön kaputtaki dışa dönük yarım ay şekilinde tasarım çizgileri. Arka stoplar biraz dışa doğru kabarıkça.

Yani burada Kia’nın hibrit modele özel bir tasarım stili olduğu sinyallerini alabiliriz. Bunu en net Kia’nın bir sonraki hibrit modeli geldiğinde göreceğiz. Fakat o bir Kia ve orjinal bir tasarıma sahip.


Alternatif Modeller

Toyota CH-R

Seat Ateca

Audi Q2


Önemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.