MarkaPeugeot
Model5008
Yıl2018
Fiyat495.000,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

PEUGEOT 5008

Peugeot 5008
27-02-2018 2997

Peugeot 5008 öncelerinde bir MPV olarak karşımızdaydı ama bugün 3 sıra koltuk sahibi bir SUV olarak önümüzde. Motor ve platform olarak 3008 ile eşdeğer altyapıları paylaşan 5008 artık Ford S-Max yerine Skoda Kadiaq ile rekabette. Kadiaq inceleme makalemizde zaten MPV’i arayışlarına da çok rahat şekilde cevap verebileceğini aktarmıştık. Rekabetin SUV tarafına dönmesine şaşırdık mı peki? Tabiki hayır. Aslında bu tür modellere hangiarabasenin.com olarak MSUV yani Multi-Purpose Spor Utility Vehicle desek kafaları çok mu karıştırmış oluruz?

Herneyse, sınıf yaratma işini üreticilere bırakıp Peugeot 5008’in premium ve spor tasarım çizgilerini taşıyan genişçe bir SUV olarak karşımıza geldiğini söyleyebiliriz.


Fiyat ve Yakıt Tüketimi

Otomatik dizel motorlusunu sürdüğümüzde karma yakıt tüketimi şehir içi 5,5-6,5 litre kadar. Bunlar fabrika değerleri değil. Peugeot 3008’den 0.3 litre fazla tüketiyor desek yeri. Otobanda daha düşük değerlere ulaşmak özellikle hız sabitleme ile mümkün. Kısaca cüssesine göre ekonomik yakıt tüketimleri var.


Kabin

Kabin tasarımı aynı 3008’deki gibi yenilikçi. Yeni model araçlara alışık olmayanlar yani mesela 2006 model bir araçtan 5008’e girenler teknolojik kabin konusunda ciddi bir farkı deneyimleyebilirler. Bilgi-eğlence ekranında grafikler kaliteli. Ekranın altında bir sıra kontrol düğmeleri var. Fakat genel olarak hemen hemen tüm kontroller dokunmatik ekrandan merkezi olarak kontrol edilebiliyor. Burada teknolojik kontroller ile fiziksek kontrol düğmelerinin harika şekilde dengelendiğini söyleyebiliriz. Ne fazla fiziksek ne fazla dokunmatik gibi. Bu yüksek teknoloji kokpiti Peugeot i-Cockpit olarak adlandırılıyor. Üst paketlerde 12,3 inç boyutunda kişiselleştirebildiğiniz ful dijital gösterge paneline de sahip olabiliyorsunuz.

Kabinin içinde kullanılan malzemeler kaliteli ve yumuşak. Ambians ışığı kullanılmış. Burada teknoloji ve konfor fikri pekiştirilmiş. Ambians ışının parlaklığını da ayarlayabiliyorsunuz. Kabin içine verilmek üzere 3 farklı koku aynı 3008’de olduğu gibi burada da mevcut. Focal® Hi-Fi Premium müzik sistemine sahip olduğunuzda ne kadar sesi yüksek açsanız da bir cızırtı ve bozulma duymuyorsunuz. Başarılı. Konfor için yenilikçi fikirler 5008’in kabininde de hayat bulmuş.

Otomatik vites kolu joyistik şeklinde. Gayet kullanışlı ve pratik. Ön koltuklar kullanılan malzemeden dolayı 2 metre dahi olsanız ağırlığı optimum olarak dağıtmak üzere tasarlanmışlar. Böylece rahat şekilde uzun yollarda oturabiliyorsunuz.

Arka koltuklar da aynı ön koltuklardaki gibi ısıtma sistemine sahip olmak iyi bir fikir olacaktı ama maalesef. Ön koltuklar kadar olmasa da rahatlar. Arka koltuklar 3 kişi için tasarlanmış. Esas iddaa arka 3. sıra koltuklarda. Burası çok modüler. Mesela 3. Sıra koltukları çıkarabilirsiniz ya da 2. Sıra koltuklarda da kızak bulunduğundan bunları ileri geri haraket ettirebilirsiniz.

Ek olarak arkada ayaklarınızın da soğuk kış günlerinde ısınması için hava kanalları mevcut. Güzel bir ayrıntı.

Ön koltukların arasında iki adet 2 litrelik şişeyi bile sığabilecek soğutma özelliğine sahip bir bölme mevcut. Derin mi derin. Bu büyük bölme torpido gözünün biraz küçükce yapısını hemen telafi ediyor.

Yani kabin bir MPV’ye kafa tutarken premium bir deneyim sunuyor.


Emniyet

Gövde yapısı darbeleri absorbe edilmek için özel bir tasarıma sahip. Ön camın üst kısmında yolu takip edip güvenlik sistemine bazı veriler gönderen bir kameraya sahip. Ayrıca yarı otonom sürüş sistemleri ile 5008’in güvenliğini pekiştirmiş. Mesela şerit takip sistemi. Ek olarak kör nokta uyarı sistemi gerçekten faydalı bir özellik ve 5008’de de bulunuyor.

Bir dört çeker versiyonu olsaydı çok mutlu olacaktık. Fakat bu noktada da bu büyük güzellikle dağlara, taşlara ve çamurlu yollara daldığınızda Grip Control çekiş sistemi yardımınıza geliyor. Kısmen kilitli difransiyeli de taklit edebiliyor. Ayrıca yokuş iniş desteği dik inişlerle size kontrollü iniş konusunda destek oluyor. Yere en yakın yeri 23cm bir araç.


Sürüş İzlenimi

Motoru çalıştırmak için start / stop düğmesine diğer benzerlerine nazaran 2-3 saniye bekledikten sonra motoru çalıştırıyor ya da kapatıyor. Bu gecikmenin yanlışlıkla saniyelik tuşa basımları engellemek için düşünüldüğünü tahmin ediyoruz. Çalıştığında dizel motorun sessizliği benzilileri gölgede bırakıyor. Yalıtım iyi.

Direksiyonun başında 3008’den 19cm uzun olmasına rağmen kesinlikle büyük bir arabayı kontrol ediyorsunuz hissi yok. Kontrolü kolay. Direksiyon simidi küçükçe. Üst ve alt tarafları düzleştirilmiş. Hani spor arabadakileri andırıyor. Bu direksiyon simidi kontrol tarafında avantaj sağlarken hangiarabasenin.com olarak bir dezavantaj olabilecek bir noktayı fark ettik. Uzun yollarda konfor?

Şimdi komik ama faydalı bir test yapacağız. Evde deneyebilirsiniz (: Adına tabak testi diyoruz (: Evet evet. Mutfaktaki tabaklardan bir servis (hani şu düz büyük olanlar) bir de pasta tabağı alın. (Mutfağa girmeyen erkekler eşlerinden yardım alabilir.) Bir sandalyeye oturun. Etrafınızda kimsenin olmaması tercih sebebi (: Şimdi tatlı tabağını aynı direksiyon tutar gibi saat 9:15 pozisyonda tutun. 2 dakika bekleyin. Omuz gerisindeki baskıyı hissettiniz mi? Şimdi servis tabağında da aynısını tekrarlayın. Geniş açı ile tuttuğunuzda omuzlarınız geriye gitti şimdi daha konforlu değil mi?

Uzun lafın kısası 5008 büyük olmasına rağmen yolda gidişi, virajlarla baş edişi size güven veriyor. Bozuk yollarda eski Amerikan arabaları gibi yaylanmıyor tabi. Fakat sınıfında değerlendirdiğimizde gayet başarılı.


İlk Araba Mı?

Belki bir 3008?


Aile Arabası Mı?

MPV’lerin sonu mu geldi yoksa? Evet tam bir aile arabası.


Park Etme

Geri görüş kamerası, ön park asistanı gibi tüm özellikler parkını kolaylaştırıyor. Dikkatli şekilde ve park destek sistemlerinden de destek alarak parkı rahat tamamlayabilirsiniz.


İmaj ve Tasarım

Tasarımı özgün ve diğer SUV modellerinden bir anda ayrılabiliyor. Sanırım bu durumu özetliyor. Daha fazla sorularınız mı var? Aşağıdan devam edin lütfen.

Diğer markalarda bu tür büyük bir SUV sizin için gereksiz fiyatlı mı? Uzun yollarda bir depo ile yüksek kilometrelere ulaşmak sizin için cazip mi? Tatile giderken arkadaşlarınızda peşiniz de mi? Trafikte siz de mi büyük bir arabanın içinde olmak istiyorsunuz? Bagajına şunu nasıl sığdırırım diye düşünmeyeceğiniz bir araba mı? Ve.. yenilikçi iç ve dış tasarımı bir arada mı arıyorsunuz?

Peugeot 5008’e yakından bakmanız sorularınıza cevap verebilir.


Alternatif Modeller

Skoda Kodiaq

Nissan X-Trail

Volkswagen Tiguan Allspace


Önemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.