MarkaHyundai
ModelIONIQ Hybrid
Yıl2018
Fiyat140.000,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

HYUNDAİ IONIQ HYBRİD İLE SEDAN KONFORUNDA SEYAHAT

Hyundai Ionıq Hybrid ile Sedan Konforunda Seyahat
16-03-2018 321

Hyundai IONIQ (Türkçe: İyonik) hibrit bir model. Yani konvansiyonel motor ve elektrikli motorun bir arada kullanımı ile yakıt verimi arttırılıyor ve çevreci tüketim sergileniyor.

IONIQ aynı gövde tipi ile üç farkı model ile geliyor ve bu özelliği ile dünyada tek. Peki bunlar nedir?

Hibrit (elektrikli ve benzinli motor)

Plug-in Hibrit (elektrikli prizle şarj edilebilen motor ve benzinli motor)

Elektrikli (elektrikle şarj edilebilen motor)

Yani Hyundai´nin IONIQ´e yatırımı büyük gibi görünüyor.

Şu an Türkiye´de Hibrit modeli mevcut IONIQ tasarımı ile de dikkatleri çekiyor.


Fiyat ve Yakıt Tüketimi

Yakıt tüketiminde 100km / 3,8 litre değerlerini sakin kullanımda yakalamak mümkün. Tabi tepeleri aştığınız yollardan bahsetmiyoruz. Özellikle şehir içinde IONIQ tasarruf sağlıyor.


Kabin

Kabinde kalite hissini alıyorsunuz. Kapılarda ve göğüste yumuşak malzeme ve bazı yerlerde deri dikiş motiflerini görebiliyorsunuz. Koltuklar konforlu. Bilgi-eğlence ekranı ortada, merkeze gömülü olarak tasarlanmış ve sağına soluna sürücü ve yolcu için akıllıca havalandırma çıkışları konumlandırılmış. Kısaca burayı çok beğendik. Bilgi-eğlence ekranında hangi motorlardan güç alarak ilerlediğiniz ve şarj durumunu görebiliyorsunuz. Gösterge ekranında ise pilleri şart ettiğini ya da ECO seviyesinde yolculuk ettiğinize dair çeşitli bilgileri anlık olarak size aktarabiliyor.

Kabin bazı hibrit modellerde gördüğümüz bir fütürist tasarımdan ziyade daha çok klasik ve sade çizgiler ile şekillendirilmiş. Yani alışılmış bir kabin deneyimi sunuyor. İçerisi bir sedan araba kadar geniş ve ferah. Çift bölge klima gibi konfor özellikleri mevcut.


Emniyet

7 hava yastığı mevcut. Ayrıca piller arka koltukların altına konumlandırılarak arkadan çarpma esnasında oluşabilecek riskler ortadan kaldırılmış.


Sürüş İzlenimi

1.6 GDI 6 İleri Çift Kavramalı DCT otomatik şanzımanlı modelini sürdüğümüz IONIQ zaten tek motor şanzıman ve donanım seçeneği sunuyor.

İlk çalıştırmada eğer motor soğuk ise benzinli motor devreye giriyor ve rölantide dahi pilleri şarj ediyor. İlerlemeye başladığınızda elektrikli motor da devreye giriyor. Yol durumu ve sizin sürüş durumunuza göre sadece elektrikli ya da hem benzinli hem de elektrikli motor ile yol almaya başlıyorsunuz. Mesela yokuş aşağı inişlerde elektrikli ve benzinli motorlardan güç almıyor ve yokuştaki eğimi pilleri şarj etmek için kullanıyor. Ayrıca frenleme anında hemen pilleri şarja koyuluyor.

DCT şanzıman gaza ani yüklenmenizde nazlı davranıyor ve hemen vites düşürüp kendini ileri atmıyor ama vites kolunu spor seviyesine alıp manuel kullanmaya başladığınızda işler değişiyor. İlk önce gözünüze gösterge panelinin mavi yeşil renklerinin kırmızı turuncuya döndüğünü fark ediyorsunuz. Yani IONIQ size performans konumunda olduğunu anlatıyor. Evet IONIQ´den performans istediğinizde size yok demiyor. Benzinli ve elektrikli motor ile 141hp bir güç üretiyor ki tasarruf odaklı bir araç için gayet iyi bir değer. Hızlandığınızda yol / lastik sesini biraz fazlaca içeri alıyor. Yollardaki çukur ve tümsekleri hissettirmeme konusunda averaj bir noktada.

Dikiz aynasından arkaya baktığınızda iki parçalı bir arka cam tasarımı görüyorsunuz. Üst taraftaki cam açısı görüşe çok izin vermediğinden arka stopların arası da cam olarak tasarlanmış ve bu cam gerçekten sizlere yeterli görüş sağlıyor. Burada Hyundai mühendislerini tebrik ediyoruz.

El freni kolu yok ya da elektronik kontrollü bir el freni. Bunun yerine fren gaz pedalı tarafında en solda küçük bir pedal ile el freni sistemini ayakla kontrol ettiğiniz bir pedal mevcut. Alıştıktan sonra kullanımı kolay. Bunu Kia Niro´da da görmüştük.


İlk Araba Mı?

İlk araba için biraz uzun bir araba değil mi?


Aile Arabası Mı?

Kesinlikle evet. Özellikle şehir içinde çok vakit geçirip tasarruflu da yol almak istiyorsanız IONIQ´a yakından bakın. Ek olarak bagaj 443 litre ve arkadaki yolcular içinde gayet yeterli yer var. Buna rağmen size tamir kiti yerine yedek lastik (Stepne) sunuyor.


Park Etme

Arka kamera sistemi emrinizde. Bir de iki parçalı arka cam tasarımı olunca görüşünüzde sıkıntı olmuyor.


İmaj ve Tasarım

Arkada ve önce LED farlar, düşük hava sürtünme katsayısı, geri dönüştürülmüş hafif ve sağlam materyaller, dış tarafında kullanılan parlak siyah malzemeler, ön tampon altında mavi şeritler ile tam bir zarafet örneği ve aerodinamik tasarım gurusu.


Alternatif Modeller

Toyota Prius

Lexus CT200h

BMW 330e plug-in hybridÖnemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.