MarkaOpel
ModelGrandland X
Yıl2018
Fiyat140.000,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

OPEL GRANDLAND X SUV İLE BAKIŞLARI YAKALIYOR.

Opel Grandland X SUV ile bakışları yakalıyor.
24-03-2018 725

Opel Grandland X sportif görünümü ile SUV sınıfına yeni bir seçenek getiriyor. Opel öncelerinde bu sınıfta bir SUV´u Antara modeli ile denemişti. Antara çok bilinemedi ve çoktan unutuldu bile.

Peugeot ve Opel´in ortak girişimlerini biliyoruz. Grandland X ile Peugeot 3008 ile aynı platformu kullanıyor. Tabi burada ortak platformları paylaşıyor olmaları aynı araba oldukları anlamına kesinlikle gelmiyor. Faklı marka, farklı direksiyon sistemi, süspansiyonlar ve farklı elektronik sistemlerden söz ediyoruz. Fonksiyonelliği ve kullanışlılığı belirleyen çok fazla farklı faktörler var.

Bir Alman firması olarak Opel neler yapmış bakalım.


Fiyat ve Yakıt Tüketimi

1.6 litre dizel 120 hp 6 ileri otomatik modelini sürdüğümüz Grandland X´de tüketimi şehir içinde 6.8 litre / 100KM gibi bir düzeye düşürmek mümkün. Fakat şehirde sıkışık trafikte yol aldığınız bir metropolde yakıt tüketimi artıyor. 100KM´de 5 litre yakıt tüketimi uzun yolda dahi zor görünüyor.


Kabin

Kabin çok çok geniş hissettirmiyor. Fakat içeri bir hamlede girebiliyorsunuz. Kapılar geniş ve giriş kolay. Bilgi-eğlence dokunmatik ekranı orta konsola gömülü olarak tasarlanmış ve hava çıkışları bu ekranın soluna ve sağına konumlandırılmış ki özellikle çift bölge klima kullanımında bizce avantaj sağlıyor.

Kol dayama konsolu altında kablosuz şarj imkanı veren bir bölüm bulunuyor. Tabi yüksek model bir telefonunuz var ise burayı kullanabiliyorsunuz. Saklama bölümleri averaj durumda. Vitesin hemen arkasında bardak tutuculara özellikle biraz uzunca mug termos ya da bardak koyduğunuzda vites koluna ulaşmak istediğinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. İçeride malzeme kalitesi yüksek. Arka ve ön koltuklarda ısıtma mevcut. Koltuklar daha konforlu olabilirdi. Uzun yolda biraz fazlaca sert hissettirebilir.

En taktir ettiğimiz özelliği ise ısıtmalı direksiyon simidi. Soğuk kış günlerinde hemen ellerinizi ısıtmanızı sağlıyor. Yine kış aylarında aranan özellik olarak ön cam ısıtması ile donma riski olan sileceklerinizi çözüp ön camınızdan karlı günlerde buz kazımadan yola devam edebilirsiniz.


Emniyet

Virajlarda ileriyi gören sürüşe duyarlı LED farlara sahip olabilirsiniz. Bu far sistemi bazı durumlarda uzun huzme farları kullanarak virajlarda size görüş sağlıyor. Mesela gidiş geliş bir yolda sola doğru döndüğünüzde karşı şeritte araç bulunma ihtimaline karşı virajın dış sınırlarını görmeniz açısından sağ farda uzun huzmeleri kullanıyor. Böylece daha fazla ışık sağlarken karşıdan gelen araçların sürücülerini de rahatsız etmiyor. Anamur Alanya yolu arasında bunu denemek isterdik. Belki bir dahaki sefere.

Aktif Acil Frenleme Sistemi´ne sahip olduğunuzda farklı araçların ya da yayaların fazla yaklaşması esnasında sistem aracı yavaşlatabiliyor. Ek olarak size sesli uyarılar verebiliyor.


Sürüş İzlenimi

Motor sessiz ve ses yalıtımı başarılı. Grandland X hızlı hissettirmiyor. Direksiyon biraz hissiz ama köşelerden dönmek için yeterince keskin. Virajlarda yana yatmıyor ama frenleme esnasında ön tarafa doğru kendini biraz fazlaca eğiyor. Özellikle iniş esnasında keskin virajları alırken bunu fark edebilirsiniz. 90km/sa hıza ulaştığınızda biraz rüzgar sesi duymaya başlıyorsunuz. Rahatsız edici değil ama daha sessizlerini gördük.

19" jant bulunan modelini sürdüğümüz Grandland X bozuk yollarda ve hız kesici tümseklerden geçerken koltukları ile sizi biraz dövüyor. Yani daha küçük jant tercihi konfor noktasında önemli. 17" ve 18" ile daha konforlu olacağı kesin.


İlk Araba Mı?

Düşünülebilir. Çünkü oturma pozisyonu etrafa hakim.


Aile Arabası Mı?

Bir hatcback kadar kabinde saklama alanı var. Mesela araka koltuk arkalarındaki açılabilir yemek tepsileri gibi ayrıntılar yok. Bagaj hacim olarak ideal. Çekirdek bir aile için havalı bir aile arabası olur.


Park Etme

360 derece görüş sağlayan sensör ve geri kamera sistemi ile kuş bakışı aracın grafiğini ekranda görüp park alanının durumuna göre hamle yapabilirsiniz.


İmaj ve Tasarım

Ön taraftan baktığımızda Opel ambleminin sağında ve solunda kanat tasarımını andıran detaylar dinamizmini destekliyor. Sadelik ve zarafet korunurken bir spor tasarıma ulaşılmış ki bu bizce kolay bir iş değil. Akıcı ve yakıt tüketimini desteklemek için aerodinamik hatları ile göze çarpıyor. Kapı altlarında siyah marşpiyer ve tekerlekler üstüne davlumbazlara devam eden outdoor çizgileri ile asfaltın dışında da hazır olduğunu size anlatıyor. Kısaca tasarımı beğendik.


Alternatif Modeller

Seat Ateca

Renault Kajdar

Nissan Qashqai


Önemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.