MarkaCitroen
ModelC3 Aircross SUV
Yıl2020
Fiyat196.500,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

CİTROEN C3 AİRCROSS - SEVECEĞİNİZ ÇOK ŞEY VAR.

Citroen C3 Aircross - Seveceğiniz Çok Şey Var.
10-07-2020 2064

2008 yıllarında daha Kompakt SUV tabirinden kimseciklerin haberi yokken pazarlama eksikliklerinden dolayı sessizce Türkiye piyasasına aslında Kompakt SUV olarak girip çıkan Suzuki SX4’den sonra çok şey değişti. Yerden yüksek aşkımız yıllar geçtikçe arttıkça arttı.

Artık SUV nedir? Kompakt mıdır değil midir? Bir SUV’da 4x4 çekiş sistemi olmalı mıdır? Şişirilmiş bir hatchback midir? Gibi sorulara daha net cevap verebiliyoruz.

Citroen tabiki bu artan SUV aşkına cevapsız kalmayacaktı. Picasso’lar emekli oldu ve yerine Aircross’lar geldi. Fransız’lar aslında yeni şeyler deneme konusunda çok ama çok takdir ettiğim enteresan insanlar. Bakınız 70´ler 90’lar Citroen modelleri. Örnek olarak aşağıda bir Citroen XM içini görüyorsunuz. Direksiyona ve arkasındaki tuşlara dikkatlice bakın. Direksiyonun bu dizaynı arkadaki tuş takımlarına direksiyonun içinden elinizin direksiyona güvenli bir mesafede tutarak ulaşmanız için tasarlanmış. Ne deha ama?

Lafı çok uzatmadan Citroen C3 Aircross SUV bize ne anlatıyor bakalım. Mitsubishi Colt’dan bu yana B segmentinde neler oluyor?

Tatlı mı tatlı, kişiselleştirme ve dış görünüş seçenekleri çok mu çok, ayak mesafesi rahat mı rahat, tutumlu mu tutumlu, güvenli mi güvenli ve abisi C4 Cactus’ün yerden yüksekliğiden daha yüksek mi yüksek. Tam 17cm. Tabi boşuna adında air cross yok.

Yakıt Tüketimi 5/5

C3 Aircross yakıt tüketiminde sizi hiç üzmeyecek bir araç. Dizel ve benzinli motor seçenekleri var. Artık küçük hacimli benzinli motorların büyük hacimli önceki benzinli motorların performanslarını düşük yakıt tüketimi ile yakaladığını biliyoruz. Bu yüzden motor hacmine artık takılmayın.

Çevreci bir tercih yaparsam kendi fikrim benzinli tercih sebebi olabilirdi. Arabayı çok çok doldurup en küçük eşya gözüne bile İsviçre çakımı koyarım. Hiç bir yeri boş bırakmam bir de üstüne ek bagaj takarım dağ tepe tırmanırım derseniz belki tork faktöründen dolayı dizel motor sizin için daha uzun ömürlü olabilir.

Kabin 5/4

Kabinin hacmi aracın sınıfı küçük olsa da aslında oturma pozisyonları ve diz mesafesi ve derinlik tatminkar. Ferah. C4 Cactus’ü bu konuda çok beğenmiyordum ve C3 Aircross hacim tarafında daha başarılı.

Neler farklı bahsedelim. Arka cam perde güneşlikler güzel bir ayrıntı. Arka koltuklar dikey olarak ileri geri kaydırılabiliyorlar. Daha önce andığımız modüler olarak hala takdir ettiğim Mitsubishi Colt’da da bu özellik vardı. Kayan koltuklar size eğer arka koltuklarda yetişkin oturmuyor ise ya da kimse oturmuyor ise arka koltukları katlamaktansa size daha fazla bagaj hacmi sağlamak için yardımcı oluyor. Bagaj hacmi böylece 510 litreye kadar çıkabiliyor.

Kabinin etrafını saran tüm camlar olabilecek en geniş şekilde tasarlanarak kullanılmış. Bir de cam tavan seçeneği ile alırsanız aydınlık bir yolculuk garanti. Bardaklıklı arka koltuk kol dayama yakışmış.

Koltuk tasarımı ve kumaş ayrıntılar size sıcak bir oturma odası havası vermeye çalışıyor. Piyano black ve parlatılmış plastik gibi bir malzeme beklemeyin. Genel olarak averajın üstünde bir kabine sahip olduğunu söyleyebilirim.

Emniyet 5/5

Trafik hız limit tabelalarını tanıyıp size öneri sunabiliyor. Böylece hızınızı limitler çerçevesinde tutmanızı sağlıyor. Geri görüş kamerası mevcut. Standart olarak gelen güvenlik ekipmanları arttırılabilir. İyice sorgulayın. Güvenliğe yatırım can güvenliğiniz söz konusu ise taviz verilmeyecek bir nokta.

Sürüş İzlenimi 5/4

SUV - Sport Utility Vehicle - kendi adıma bunu Türkçe’ye çevirirsem “Spor Çok Fonksiyonlu Araç”. Fakat SUV tanımı günümüzde yüksek performanslı spor, 4x4 ve büyük geniş araba tanımını esnetti diyebilirim. Bu yüzden beklentilerimi biraz aşağı çektim. SUV’un da sınıfları oluştu sonuçta. Kompakt gibi.

C3 Aircross hızlanma konusunda spor bir his uyandırmıyor. Yani “hadi atıl kurt” deyip agresif bir tepki beklemeyin.

Peki çok fonksiyonlu mu? Kesinlikle evet. Çekiş Kontrolü, Grip - Control ya da Kavrama Modu(hepsi aynı) zengin. Kar, Çamur, Kum ve daha farklı çeşitli kavrama modları var. Buna yerden yüksekliğini de ekleyince size farklı maceraları yaşatacak kapasiteye sahip.

Yani SUV şeklinde isimlendirilip şişirilmiş hatchback’lerden değil.

Off-road’da yani yol dışı diye tabir edilen stabilize ya da asfalf harici iz olmayan zeminlerde başarılı. Yol olmayan yerlerde sizi kumdan sahile, kar üzerinden karlı bir tepeye ve çamurlu zeminden gölün kenarına ulaştıracaktır ama siz de ne olur ne olmaz ondan bir takım dört mevsim lastiği esirgemeyin (:

Önceki C3’e göre aynı platform üzerinde geliştirilmesine rağmen sürüş bir tık daha konforlu ama kahvemi alıp salına salına yollarda gideyim diyorsanız kahvenizi alıp bir test sürüşüne çıkmanızı öneririm. Yol sesi önceki C3’e göre daha makul.

İlk Araba Mı? 5/4

Bir Mini Cooper ile karşılaştırdığımda, daha az agresif, mütevazi ve daha uslu ama daha çok macera dolu bir ilk araba olabilir.

Aile Arabası Mı? 5/4

Genç ailelere öneririm.

Park Etme 5/5

Camlar geniş ve geri görüş kamerası yardımcı oluyor.

İmaj ve Tasarım 5/5

Tasarım ve boyutlara baktığımda kompakt SUV rahatlıkla diyebiliyorum. Diğer kompakt SUV’lara baktığımızda tasarımı olumlu şekilde ayrışıyor ve aslında o kadar da küçük(kompakt) olmadığını da gözünüze sokuyor.

Alternatif Modeller

Seat Arona

Mercedes GLB

Kia Stonic

Ford EcoSport


Önemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.