MarkaSkoda
ModelKamiq
Yıl2020
Fiyat290.000,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

SKODA´DA K´LAR ÇOĞALIYOR

Skoda´da K´lar Çoğalıyor
20-12-2020 1469

Skoda´nın son SUV’ları için seçtiği özel isimler - Kodiaq, Karoq, Kamiq. Hepsi K ile başlayıp Q ile biten büyük bir soru soruyor. Bu isimlerin anlamları tamamen farklı olsa da devam edecek bir eğilim habercisi mi yoksa tesadüf mü merak ediyoruz. Kodiaq - Alaska´da bir ada, Eskimo halklarından birinin dilinden çevrilen Karoq "araba" anlamına gelir, Eskimo dilinde Kamiq "size mükemmel şekilde uyan" bir şey anlamına geliyor.


Çek şirketi Skoda, Kamiq SUV´u 2019´da Cenevre Otomobil Fuarı´nda tanıttı. Skoda Kamiq´in tamamen yeni olmasına rağmen görünüşte üreticinin tarzını tanımak kolay oldu. Resmi olarak, şirketin temsilcileri Kamiq´i Yeti´nin varisi olarak adlandırıyor, ancak aslında böyle bir açıklama en hafif olarak abartılı şeklinde tanımlanabilir. Çünkü Kamiq´in Yeti’den en önemli eksiği dört tekerlekten çekişe sahip olmaması. Aksine Kamiq için Skoda Scala´nın off-road versiyonu diyebiliriz.


Ne olursa olsun, Skoda Kamiq kendi kitlesini kazanacak ve Avrupa pazarında iyi satışlar yapacağını düşündüğümüz kompakt bir SUV. Ortalama bir kullanıcı orijinal gövde tasarımından, ergonomik, modern teknik ekipmanlardan etkilenecek ve aynı zamanda büyük motorlarda yüksek vergilerin olduğu pazarlar için iyi bir avantaj sağlayacaktır. Mesela Türkiye.


Skoda Kamiq, en son nesil Volkswagen Polo ve Skoda Scala hatchback modellerinin de temeli olan daha kısa MQB-A0 platformuna dayanıyor. Uzunluğu 4.24 m, dingil mesafesi 2.65 m, bu da sınıfın standartlarına göre oldukça iyi.Yakıt Tüketimi 5/4


Temel bir motor seçeneği ile gayet uygun tüketim değerlerini yakalamak mümkün.Sürüş İzlenimi 5/3


Kamiq için 1.0 ve 1.5 TSI benzinli motorlar ve 1.6 litrelik turbo dizel motor mevcut. Bu üç motorun da performansı oldukça iyi, ancak örneğin çok tepeli bir şehirde günlük kullanımda 1.0 TSI motorun yeterli olacağından emin değiliz. Böyle bir şehir için 1.5 TSI daha iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca daha sessiz bir motordur. Performansa geldiğinde ise yok demez.


Tüm motorların iyi bir ses yalıtımı olduğunu da yazalım. Rüzgar sesi, lastik sesi ve motor sesi üçlüsünü düşündüğümüzde Kamiq, segmenti için oldukça iyi bir "akustik konfor" sağlıyor.


Motordan bağımsız olarak, Skoda Kamiq´in 4 sürüş modu var: Normal, Spor, Eko ve Kişisel. Ancak, bu özelliğin bu sınıftaki arabalar için ne kadar yararlı olduğundan emin değiliz, sadece pratikte uygulanamayan pahalı bir oyuncak gibi görünüyor. Eco´dan spora tüm modları denediğimizde pek etkilendiğimizi söyleyemeyeceğiz. Örneğin, Eco moduna geçerken, araba bir kayık gibi sağa sola fazla yatarken, Spor modunda sıkıştırılmış amortisörler nedeniyle çok fazla sallandı.


Küçük boyutu sayesinde Skoda Kamiq, kalabalık caddelerde kolayca manevra yapabilir.


Araba, yaklaşık 190 mm´lik yerden yüksekliği ile oldukça iyi bir değere sahip. Kartel koruma muhafazası sadece motor altındaki kısımda kalmayıp ortaya kadar uzanıyor. Bu aracın herhangi bir arazi modu bulunmasa dahi asfaltın olmadığı yollarda kullanımını daha uygun hale getiriyor.


Her durumda bu araba stilden çok güvenliği önemseyenler için iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor ve daha çok bir aile arabası tanımına yaklaşıyor. Her durumda, Skoda Kamiq görevlerini oldukça iyi yerine getiriyor - güvenli, kullanımı kolay ve oldukça ergonomik.Kabin 5/4


Skoda Kamiq, 5 kişinin rahatlıkla yolculuk yapabileceği geniş bir iç mekana sahip. İç mekan, "Skoda" nın geçmişten gelen geleneklerine göre yapılmış: geniş, konforlu. Kapıdaki askılar, masalar, şemsiyeler için bölmeler, diğer hoş ve ergonomik ayrıntılar gibi. Kullanışlı çok sayıda kompartman var.


Araç multimedya sistemine sahip. Akıllı telefon, aralarından seçim yapabileceğiniz üç tür bağlantı sunan Smart Link ile bağlabiliyor: Android Auto, Apple Car Play veya Mirror Link. Ayrıca cihazları şarj etmek için çeşitli noktalarda USB-C bağlantı konumlandırılmış.


Kabinde kusurunu bulamadığımız tek şey işçilik. Gerçekten işçilik iyi.


Koltuklar spor olmasa da oldukça rahat, sürücü koltuğuna oturmak güzel. Omuz bölgesinde de uygun olan derin bir uyum ve iyi yanal destek ile konfor fark ediliyor.


Tasarımcılar, yolcuları, özellikle bu sınıftaki her arabada sahip olunamayan arka yolcuların bacakları için alanı unutmamış. Arkadaki yolcular için alanın hem yükseklik hem de genişlik açısından şaşırtıcı derecede büyük olduğunun farkına vardık ve araba, ortalamanın üzerinde boya sahip insanlar için de rahat olacak.


Bagaj bölmesi Skoda için alışılmadık derecede küçük. 400 litre kadar. Derinlik yeterli. Çok fazla eşya ile işiniz yok ise bir sıkıntı yaşamazsınız.


Ek olarak, arka koltuklar katlandığında, kargo alanı 1.395 litreye çıkıyor, bu değer de kompakt SUV’lar için ortalama bir değer olabilir ama bir snowboard ve benzeri bir malzeme için yeterli olacaktır.Emniyet


Sürücünün yüksek koltuğu mükemmel görüş sağlıyor. Skoda Kamiq´in standart ekipmanları arasında acil fren sistemleri, otomatik frenlemeli çarpışma uyarısı, bisikletlileri ve yayaları algılama, şeritte kalma yardımı ve güçlendirilmiş çoklu çarpışma freni bulunuyor. Euro NCAP çarpışma testinde Skoda Kamiq 5 yıldız aldı.İlk Araba Mı? 5/4

Arka koltukta da yolcularınız olacak ise iyi bir tercih.

Aile Arabası Mı? 5/4

Bir MPV değil ama gayet güzel bir aile arabası.

Park Etme 5/4

Yüksek konumlandırılmış sürücü koltuğu iyi görüş açıları ile de birleşince gayet kolay.

İmaj ve Tasarım 5/3

Kampakt SUV segmentinin gereksinimlerini karşılayan daha ağırbaşlı ve göze çok batmayan bir tasarıma sahip.

Alternatif Modeller

Peugeot 2008

Dacia Sandero

Citroen C5 Aircross SUV

Honda HR-VÖnemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.