MarkaKia
ModelStonic
Yıl2021
Fiyat190.000,00 ₺
4 × 4Hayır
Ekonomi
Konfor
Hız
Detaylar


Görüntülenen fiyat tahmini olup, güncel fiyat için lütfen üretici firma ile görüşünüz.

YER AÇIN KOMPAKT SUV´LAR. STONİC ARAYA SIKIŞACAK.

Yer Açın Kompakt SUV´lar. Stonic Araya Sıkışacak.
24-05-2021 860

Kia Stronic bizce zorlu bir segmente bulunuyor. Agresif yüzlü çok sürüşünü beğenmediğimiz zıp zıp Nissan Juke, sessizliğini koruyan ve tırmanış yapamayan Ford EcoSport ve karşınızda Speedy Tonic kelimelerinden türemiş gençleri hedefleyen Kia Stonic. Stonic neler yapacak hep birlikte göreceğiz.

Stonic’in yakınına bir gelelim. Yakışıklı bir araba. Çizgileri farklı yaş gruplarından insanları yakalayacak kadar yumuşak. Çift renk ve geniş jant seçenekleri ile iddialı bir görünüme kavuşabiliyor. Fakat sıradışı bir görüntüsü yok. Bu durumda yani görünüm tarafında rakibinin bir Suzuki Vitara olduğunu söyleyebiliriz.

Yakıt Tüketimi 5/2

1.2 DPI manuel vites ve 1.4 DPI benzinli otomatik seçenekleri mevcut. Gürül gürül çok uyguna gezeyim ve yılda 15000 KM’den fazla deviririm diyorsanız incehesap yapmanızda fayda var.

1.0 litrelik turbo beslemeli bir motor seçeneği günün şartlarına daha çok uyabilirdi.

Kabin 5/3

Üst segmente yer edinmeye çalışan Kia, Stonic içinde çok da premium bir malzeme kullandığını görmek pek mümkün olmuyor. Fakat sağlam bir arabada olduğunuz duygusuna kapılıyorsunuz. Tabi bunlar tamamen his. Emniyet ve güvenlik konusunda dünyada kabul görmüş otoriteleri takip etmelisiniz. Euro NCAP gibi.

Kapılar kalın. Hani sol eliniz direksiyonda ve sol dirseğinizi kapı kartonun üzerine koyabileceğiniz durumda. Bir Vitara’nın pick-up kapısı gibi ince bir kapı yapısı yok.

İçeride B sınıfı bir arabadan ziyade daha çok ferah bir yerde hissediyorsunuz. Beklentimizin üzerinde. Tabi arka tarafta bir VW Golf genişliği beklemeyin. Ne de olsa Kia Rio platformuna kurulu bir araba. Arkada uzun boylu gençler dahil rahat edeceklerdir ama yetişkinler için aynı şeyi söylemek bir parça zor. Zaten bu sınıfta bir araba tam kadro bir aileyi de hedeflemiş değil.

Kontroller klasik yapıda ve yerli yerinde. Hemen hemen herşey anlaşılır ve kolay kullanılır durumda. Olması gereken teknoloji kabinde var. Akıllı telefonlar için özel bağlantılar, dokunmatik multimedya ekranı ve park sensörleri gibi.

Emniyet

Lastik basınç izleme sistemi, ESP ve diğer temel olması gereken emniyet teknolojileri mevcut.

Sürüş İzlenimi 5/4

Sınıfında olması gereken herşey burada da var diyebilirim. Biraz sarsıntılı. Belki bunun nedeni büyük jantlar ve ince yanak lastikler. Çünkü Kia Rio daha yumuşak hissettiren bir araç ve Stonic’de aynı platformu kullanmakta. Yani yoldaki değişiklikleri hissediyorsunuz. Tabi bu sınıf bir araba için bu bir felaket değil. Direksiyon tepkileri yumuşak ve beklendik. Yani çok heyecan beklemeyin. Kendi adımıza daha heyecanlı olmasını isterdik (: Tabi global firmaların bir bildiği var. Yumuşak direksiyon sıkışık bir şehrin dar dönüşlerini, ara sokaklarını ve sınırlı park alanlarını düşündüğümüzde çok işe yarayacağını söyleyebiliriz.

Kısaca şehirde sık sık dolaşıyorsanız sizi her yönden tatmin edebilecek bir araba. Arada sırada da uzun yola çıktığınızı düşünürsek size göre olabilir.

İlk Araba Mı? 5/4

Gayet yerinde bir seçim olacaktır.

Aile Arabası Mı? 5/2

Tabi ama yeni evli. Adult only (: Bagaj minnak.

Park Etme 5/4

Tereyağından kıl çeker gibi.

İmaj ve Tasarım 5/4

Giriş kısmında tasarımdan bahsetmiştik. Şu şekilde kapatalım; Mütevazi çizgilerini koruyarak ileri atılmaya hazır bir duruşa sahip zor bir birlikteliği bizce başarmış.

Alternatif Modeller

Nissan Juke

Renault Captur

Suzuki Vitara

Ford EcoSport


Önemli Uyarı: İçerikte bahsedilen araba modeli yurtiçi veya yurtdışında incelenmiş olup, bulunduğunuz ülkede bu özellikler mevcut olmayabilir. Tam özellikler için lütfen üretici firma ile görüşünüz.